e-SGK

5 şartı yerine getir! Hemen erken emekli ol! SGK açıkladı

Emeklilik ile ilgili ülkemizde yapılan düzenlemeyle birlikte birçok vatandaş memnuniyetsizliğini dile getiriyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı altında birçok sivil toplum kuruluşu çözüm aramaya ilk günden bu yana devam ediyor. Vatandaşlar erken emekli olmanın ve emekliliğin tadının biraz çıkarılmasının fırsatını doğal olarak arıyor.

Erken Emekli Olma Yöntemleri

Erken emeklilik ile ilgili taleplerin yoğunlaşması sonucunda ciddi bir sayıya ulaşması devlet kanadında da bir hareketlenmeye sebebiyet vermektedir. Durumun böyle olmasıyla birlikte sayıları ciddi bir seviyeye ulaşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir çalışmanın yapıldığı söylenmektedir. Böylece yaşa takılmaya sebep olan 2 unsuru 1 e indirerek yaş olayında bir nebze indirime gidileceği konuşulmaktadır. Durum tam olarak net olmasa da çalışmanın yapıldığı ve kısa zaman içerisinde sonuçlanacağı neredeyse kesin gibidir.

Bu noktada kadınlara ve erkeklere farklı yasalar çıkarılmamıştır. Aynı yasa ile ilgili işlem görmelerine rağmen farklı borçlanmalar içerisinde bulunmalarından dolayı emeklilik zamanları değişebilmektedir. Bayanlar ve erkekler kendi durumlarına göre atacakları adımlarla birlikte 6 veya 8 sene gibi zaman aralıklarında erken emekli olabilirler.

Kadınlar İçin Erken Emeklilik : Annelik Avantaj

Bayanların erken emekli olabilmelerini sağlayan unsurların başında doğum borçlanması gelmektedir.  Tüm bayanlar doğum yapmaları durumunda bu imkandan faydalanabileceklerdir. Aranmakta olan kriter olarak bayanın çalışmakta olduğu zaman dilimi içerisinde doğum yapmış olmasıdır. Bu şartın yerine gelmesiyle birlikte başvuru sağlanabilir. Toplam çocuk miktarı da bu veriyi etkileyecektir.

En fazla üç çocuk için geçerli oluyor. Her çocukta 2 yıl olan bu hak 6 yıl (2160 gün) prim kazanmayı sağlıyor.

Erkeklerde Askerlik Borçlanması

Erkeklerde de kadınlarda olan doğum borçlanmasına benzer askerlik borçlanması bulunmaktadır. askerliğin hesaplatılmasıyla birlikte emeklilik tarihi biraz daha öne çekilecektir.

Ağır İş Yapanlar Bu Konuda Haklarını Alıyorlar

Yıpranma payı olan mesleklerden birini yapıyorlar ise 5 yıla kadar erken emekli olmak mümkün. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişiler bunlar çalışan işçi de olabilir memur da olabilir, bu kişilere ilave prim hakkı veriliyor. Bu hak emekli olunacak prim sayısını arttırırken dolayısıyla emekli olacak yaşı öne çekiyor.

Bu mesleklerin neler olduğunu merak ediyorsanız veya mesleğiniz de yıpranma payı var mı öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Malulen Emeklilik

Bir süre çalıştıktan sonra sakat kalan veya hastalanan kişiler için erken emeklilik yolu açılıyor. Yüzde 60 oranında işgücü kaybı olanlar ile sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar yaşı beklemeden erken emekli olabiliyor.

Bunun için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı aranıyor. Bu durumu SGK Sağlık Kurulu tarafından onaylanan kişilere 971 lira maaş bağlanıyor.

Başka Birinin Bakıma Muhtaç Çocuğuna Bakmak

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan anneler erken emekli olabiliyor.

Örneğin; Ekim 2008’den sonra 1000 gün primi bulunan bir anne 1250 gün prim ödemiş sayılıyor. 250 günlük süre yaştan düşüyor. Bu haktan SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı’na tabi olan bu durumdaki bütün anneler yararlanıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu