Haberler

Boyun Tutulması Nasıl Geçer? Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Günümüzde nerdeyse her insanın başına gelebilen boyun tutulması rahatsızlık verici olduğu bir durumdur. 7’den 70’e her insanın bu tür bir duruma yakalaması söz konusudur. Özellikle devamlı masa başında oturup iş yapan veya uzun süre oturarak vakit harcayan, diğer yandan cereyana tutulma, kasların sertleşmesine neden olacak kadar stres çekme, duş sonrası soğuk hava akımına kapılma, yastıkların çok yumuşak ve alçak olması ve uzun bir zamanca yanlış pozisyonda oturmak boyun tutulmasına neden olabilir. İnsanların başına sıkça girdiği boyun tutulması uygulaması yapılacak basit ve kolay birkaç yöntemle halledilebilir. Evde boyun tutulmasını tedavi edici metotları şunlardır;

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulmasına yakalanan insanlar, bulunduğu ve yaşamakta olduğu ortamda soğuk hava akımına dikkat etmeli, iş yerinde çalışma masasında uzun süre oturmamalı ve özellikle stresli bir ortamdan uzak durulmalıdır. Şayet, boyun tutulmasına maruz kalmış iseniz birtakım yöntemler ile bu rahatsızlık verici olduğu durumdan kurtulabilirsiniz. İşte yöntemler;

Soğuk Su Torbası Uygulaması

Boyun tutulmasının yol açtığı ağrı ve sızının hafifletilmesine yardımcı olmak gayesiyle soğuk su torbası uygulaması yapılabilir. Bunun için bir torbanın içine soğuk olan 1 litre suyu koyup ilgili boyun bölgesine tatbik ediniz. Burada suyun soğuk olması önemlidir ama buz olmamalıdır. Lakin buz koyacak iseniz araya muhakkak bir bez veya tülbent koymanız daha yararlı olacaktır. Aksi halde buz bölgede tahriş ya da kızarıklığa neden olabilir. 30 dakika kadar soğuk su uygulaması yeterli olacaktır.

Sıcak Su Uygulaması

Soğuk su ve sıcak su uygulamasını aynı günde yapılmaması gerekiyor. Aksi halde boyun tutulması daha ileri boyuta taşınabilir. Sıcak su uygulaması için bir havluyu ısıtıp boynun tutulan bölgesine konup 5 dakika bekledikten sonra tekrar havluyu ısıtıp ilgili bölgeye koymanız bu şekilde toplamda yarım saat kadar bu uygulamayı yapmanız yeterli olacaktır. Daha sonra ılık bir banyo yapıp boynunuzu sarmayı ihmal etmeyin. Bu uygulamadan sonra boynunuzun soğuktan korunmasına da dikkat ediniz.

Ağrı Kesici Krem Uygulaması

Boyun ağrıların giderilmesi için ağrı kesici kremler kullanılabilir. Boyun bölgesine masaj ile yapacağınız kremli uygulama boynunuzda oluşan kasılmaları da engelleyecektir. Eczaneden almış olduğunuz krem doktorunuzun ya da eczanecinin size önerdiği şekilde bölgeyi 5 – 10 dakika kadar masajla ovalama işlemi yapınız. Ardından boynunuzu bir tülbent ile sarınız. Bir süre sonra rahatlayacağınızı hissedeceksiniz.

Hafif Egzersizler

Uzun süre hareketsiz, pasif bir biçimde duran kişilerde oluşan boyun tutulmasına en iyi çözüm biraz hareket ve biraz hafif egzersiz yapmak yararlı olacaktır. Çok hafif şekilde boyunuzu beşer onar defa sağa sola yukarı aşağı indirip kaldırmanız boyun tutulmasına iyi gelecektir. Bu uygulamayı sabak yatağınızdan kalktıktan sonra uygulamanız daha yerinde Davranış olacaktır.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Bu yöntemlerden başka boyun tutulmasına ne iyi gelir? Diye düşünüyor iseniz işte size birkaç tane alternatif çözüm;

Hareketli bir hayat tercih etmeniz boyun tutulmasının önüne geçecektir.
Günde beş ila on dakikanızı ayırarak boyun egzersizleri yapmanız boyun tutulmasına iyi gelecektir.
Boyun tutulmasına maruz kalmış iseniz ilgili bölgeye masaj ile ovma yaparak oluşan ağrıyı hafifletebilirsiniz.
Masa başında çok vakit harcıyor iseniz dik durmanız yararlı olacaktır.
Sürekli aynı pozisyonda durmamanız yararınıza olacaktır.
Yastık tercihlerinde mümkün olduğunca yumuşak ve alçak olmamasına dikkat ediniz. Öte yandan çok yüksek yastıklarda boyun tutulmasına neden olabilir. Bunlara dikkat etmekte büyük fayda vardır.

Boyun Tutulması İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Boyun tutulma vakaları genel itibari ile 7 ile 10 gün arasından kendi kendine geçmektedir. Bu süre zarfından geçmeyen ve daha uzun süren durumlarda hemen bir doktora görünmeniz yararlı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu