Haberler

Çiftçilere haciz ve Virgin adası kredisi haberleri gündemi sallarken Ziraat Bankası’ndan dikkat çeken detay

Ziraat Bankası‘nın virgin adasına verdiği kredi ve Çiftçilere haciz gönderip gayrimenkul ve tarlalarını haczettiği haberleri gündemi son günler de aşırı meşgul ederken, Ziraat  Bankası bu haberlere açıklama getirdi. Ziraat Bankasının dikkat çeken detayına geçmeden önce bu haberler hakkında açıklama yapan bankanın haberlerine kısaca yer verelim. Daha sonra Ziraat bankasının o detayını sizlerle inceleyeceğiz.

Virgin Adası kredi açıklaması

Ziraat bankası Virgin adasına verilen kredi açıklamasında şu detaylara yer verdi. “Söz konusu kredi, kullandırıldığı tarihteki mevzuat, Bankamız uygulamaları, piyasa koşulları ve genel bankacılık teamülleri çerçevesinde tahsis edilmiş ve ülkemizin önemli varlıklarından olan Turkcell’deki Türk hissedarlığının korunması amacıyla kullandırılmıştır.

Kredinin kullandırıldığı tarihten itibaren hissedarlık yapısının güçlendirilerek, hissedarlar arası uyuşmazlıkların giderilmesinde yol alınmış, bunun sonucunda etkin yönetim yapısının tesisi ile ilgili kredi, Ekim 2020 tarihinde tahsil edilmiştir.” ifade ettiler.

Çiftçilere haciz açıklaması

Ziraat bankası’ndan çiftçilere haciz açıklaması ise şöyle; “Ziraat Bankası’nın hali hazırda 685 bin tarım kredisi kullanan müşterisi ve bu müşterilerin de yaklaşık 80 milyar TL kredi riski mevcuttur. Ziraat Bankası’nın kullandırdığı diğer kredilerin de dahil edildiği takip oranı %2,3 iken söz konusu tarım kredilerinden takip hesaplarına intikal etmiş olanların oranı ise yaklaşık %1.5 gibi düşük bir seviyededir.

Söz konusu takip oranının düşük olmasının ana nedeni, çiftçimizin, köylümüzün bu konuda gösterdiği hassasiyetin yanı sıra Ziraat Bankası’nın vade uzatma, faiz erteleme vb. yollarla yapılandırmaya ağırlık vermesinden kaynaklanmaktadır. Ziraat Bankası, tarımsal faaliyetlerini sürdürmek isteyen üreticilerimize sağladığı bu imkânlarla tarımsal kredi riskinin tutar olarak %9, müşteri sayısı olarak da %16’sını yapılandırmış durumdadır.”

Ziraat Bankası 157. Yıl

Ziraat bankası geçtiğimiz günler de 31 Aralık günü 157nci yaşına girdi. Yayınladığı reklam filminde 2000 yılında hayatını kaybeden büyük usta Kemal Sunal’ı 2021 reklam filminde oynattı. Ziraat bankası “Sen Hep Gülümse” reklam filminde Kemal Sunal yerine kim oynadı, hangi teknoloji kullandı gibi bir çok sorular merak edildi. Ayrıca bizim de dikkatimizi çeken bir diğer detay ise Ziraat Bankası 155. yaşında yine aynı teknoloji ile yeşilçam ünlülerine yer verdi.

Soruların cevabına geçmeden önce hemen bu reklam filmlerine yer verelim.

Sen Hep Gülümse reklam filmi – Ziraat bankası 157. yıl

Öyle şeyler yap ki yüzünü güldürdüklerin seni hep sevgiyle ansın, öyle şeyler yap ki adını hiç kimse unutmasın, unutamasın. Ziraat Bankası, güler yüzüyle 157 yıldır bir bankadan daha fazlası.

Yeşilçam reklam filmi – Ziraat bankası 155. yıl

Biz birlikteysek eğer, gücümüz her şeye yeter ve filmin sonunda sevinen hep biz oluruz. Bir bankadan daha fazlası.

Ziraat bankası 157. yıl “Sen Hep Gülümse” reklam filminde Mehmet Kurt büyük usta Kemal Sunal‘ı canlandırdı. Kemal Sunal’a benzerliği ile ün yapan ünlü sanatçının makyajı yaklaşık 2 saatten fazla sürdü. Aynı zamanda Ziraat Bankası bu reklam filminde Deepfakes yapay zeka teknolojisi kullanıldı. Bu teknoloji 2018 yılında da kullanılmıştı.

DeepFakes nedir?

Bir görüntü yada videoda bir kişinin, yapay sinir ağları kullanılarak farklı bir kişinin görüntüsü ile montaj yapılarak değiştirilmesine Deepfakes denilmektedir. Deepfakes  “deep learning” (derin öğrenme) ve “fake” (sahte) kelimelerin türetilmesi ile meydana gelmiştir. Deepfakes yapay zeka teknolojisi ile yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu