Haberler

Cumhurbaşkanı kararnameyi imzaladı! Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi çekenlerin kredileri 1 yıl erteleniyor..

Milyonlarca vatandaş pandemi döneminde sosyal yardım ve kredi borçlanmasına girdi. Covid-19 salgını hala devam etmek milyonlarca kişi işsiz kaldı. Ekonomik zorluk çeken vatandaşlara sevindirici haber geldi. Halkbank başta olmak üzere milyonlarca kredi çeken vatandaşların kredileri ertelendi. İşte Cumhurbaşkanı son dakika olarak açıkladığı o erteleme paketinin detayları

Pandemi salgını yaklaşık bir yıldır tüm dünya da etkisini göstermeye devam ediyor. Aşılama süreci devam etse de Türkiye’de yaşayan vatandaşlar ekonomik zorluk çekmeye başladı. Hem esnaf hem vatandaşlar yaşamını sürdürebilmek için devletin verdiği sosyal yardımlar yetersiz kalınca bankalardan krediler çekmek zorunda kaldı. Üstelik bu kredilerden birisi de devlet desteği ile verilmiş pandemi kredileri. Salgın devam etmesinden dolayı kredi ödemelerinde zorluk çeken vatandaşlar kredilerin ertelenmesini istiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkarlara müjdeyi verdi. Halkbank aracılığı ile çekilen krediler 1 yıl süre ile ertelendiği duyuruldu. Peki pandemi ile sosyal hayatı desteklemek amacı ile Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank kamu bankaları aracılığı ile çekilen krediler ve diğer ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi çekenlerin kredileri ertelenecek mi? Cumhurbaşkanlığı bu konu ile çalışmaların sürdüğü bilgisi yer aldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Twitter ve Diyarbakır Valiliği ziyaretinde şu açıklamalara yer verdi..

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Diyarbakır Valiliğini ziyaretinde açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınında zor günler geçiren esnafı rahatlatacak haberi veren Pekcan, “TESKOMB kefaleti ile düşük faizli kredi kullanan yaklaşık 1 milyon 300 bin esnafımızın 13 milyar liralık kredi borcu haziran sonuna kadar ertelendi” diye konuştu. Erteleme, Halkbank aracılığı ile verilen düşük faizli kredileri kapsıyor.

kredi-erteleme-001.jpg

“CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİZİ ARZ EDERİZ”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği Halkbank tarafından verilen esnaf kredilerinde erteleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile ilgili Bakan Pekcan, sosyal medya hesabındaki paylaşımında “Covid-19’dan zarar gören Esnaf ve Sanatkarımızın Halkbank’tan Teskomb kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kullandığı kredilere ilişkin kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Kararı için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi arz ederiz.” ifadelerine yer verdi.

Buna göre Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitleri ertelendi.

BAŞVURU ŞARTI ARANMAYACAK

Kararnamede sözü geçen 6 aylık dönemde vadesi dolacak olan ve kararın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle itfa edilemeyen krediler başvuru şartı olmaksızın taksit vadesinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilerek taksit vadesinden itibaren kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksizin kalan vadeye yayılarak ertelenecek. Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârdan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında erteleme dönemi boyunca azalma tespit edilen esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

90605-001.jpg

Devlet müjdeyi verdi! Devlet tarafından harika bir paket hazırlandı. Kamu bankaları başta olmak üzere diğer bankalar da borçları erteleme kararı alacak gibi gözüküyor.

Pandemi nedeniyle ekonomik yönden zorlanan kişilerin bir nebze de olsa rahatlaması için devlet tarafından bir paket ortaya çıkarılacak. Kamu ve özel bankalar tarafından borçlar bir yıl erteleniyor. Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümet yeni bir paket hazırlığı içerisine girdi.

Borçlar 1 Yıl Ertelenecek mi!

Tek kamu bankaları tarafından değil de tüm banka borçlarına 1 yıl erteleme kararı gelecek mi? Pandemi sebebiyle borçlarını ödeyemeyen kişiler ve 1 yıl ödemek istemeyen kişiler banka ayırmadan borçları 1 yıl süreyle ertelemesi bekleniyor.

Hangi Bankalar Borçları Erteleyecek!

Hem kamu hem de özel bankalar tarafından 1 yıl borçlar ertelenmesi planlanıyor. Borçlarıın ertelenmesi planlanan bankalar arasında: Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, TEB ve İNG Bankası olması bekleniyor. Daha önce ödenmeyen borçların faizlerin hemen hepsi hazine tarafından karşılanacağı konuşuluyor.

Sizler de sadece esnaf değil kamu bankalarından çekilen kredilerin ertelenmesini istiyorsanız yorum olarak sesinizi duyurabilirsiniz..

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu