Haberler

Dolar da rekor düşüş! Dolar kaç tl oldu? Dolar son durum! Dolar düşmeye devam edecek mi?

Dolar fiyatlarında son durum! 1 Dolar kaç tl oldu? 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Merkez bankasını uyguladığı sıkı para politikası ile dolar son 6 ayın seviyesine kadar gerileyerek 7.20TL altına geldi. Analistler, Ağbal'ın yılın ilk Enflasyon Raporu sunumunu şeffaf, samimi ve bilgilendirici buldu.

Dolar fiyatlarında son durum! 1 Dolar kaç tl oldu? 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Merkez bankasını uyguladığı sıkı para politikası ile dolar son 6 ayın seviyesine kadar gerileyerek 7.20TL altına geldi. Analistler, Ağbal’ın yılın ilk Enflasyon Raporu sunumunu şeffaf, samimi ve bilgilendirici buldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyonla mücadeleyi önceleyen sıkı para politikası ve TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın etkisiyle düşüşü ivme kazanan dolar kuru, 7,20’nin altına gerileyerek Ağustos 2020’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

TCMB’nin son dönemde benimsediği ortodoks politikalar ve artan kredibilitesi ile TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın iletişim kanalını etkili bir şekilde kullanması dolar kurundaki aşağı yönlü eğilimi güçlendirdi.

Geçen hafta, Ağbal tarafından gerçekleştirilen Enflasyon Raporu sunumu öncesinde 7,43 seviyelerinde bulunan dolar/TL, sunumun ardından düşüşe geçerek haftayı 7,3179’dan tamamladı.

Dolar kaç tl?

Dolar yeni haftaya düşüş ile başladı. Buna göre 1 dolar alış fiyatı 7.17TL satış fiyatı 7.19TL fiyatından işlem görüyor. Dolar düşmeye devam edecek mi en çok merak edilen soruların başında geliyor.

Doların potansiyel seviyesi olarak 6.50 TL ile 7.00 TL arasına kadar gerileme beklendiği dile getiriliyor.

dolar-kac-tl-002.jpg

Euro kaç tl oldu?

AB para birimi euro ise TL karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Buna 1 Euro alış fiyatı 8.67 TL satış fiyatı ise 8.68 TL den işlem görüyor.

euro-kac-tl-oldu.jpg

Yeni haftaya da değer kaybıyla başlayan dolar/TL, 7,1989 ile 7 Ağustos 2020’den bu yana gördüğü en düşük seviyeye kadar gerilemesi sonrası saat 14.00 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 1,6 azalışla 7,2020 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 2,1 azalışla 8,6960, sterlin/TL de yüzde 1,5 düşüşle 9,8750 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, Ağbal’ın yılın ilk Enflasyon Raporu sunumunu şeffaf, samimi ve bilgilendirici bulurken, enflasyonun kalıcı tek haneye düşürülmesi konusunda da güçlü bir iletişim politikası duruşu gösterildiğini söyledi.

TCMB’nin artan kredibilitesi ve Ağbal’a duyulan güvenin giderek güçlenmesiyle dolar kurunda düşüş eğiliminin devam ettiğini ifade eden analistler, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Türkiye ekonomisinin 2021 yılına ilişkin büyüme beklentisini yüzde 6’ya yükseltmesinin de Türk lirası varlıklara ilginin artmasını sağladığını ifade etti.

Analistler, açıklanan imalat sanayi Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisinin 54,4’le beklentilerin oldukça üzerine çıktığını da anımsatarak, imalat sanayisinde çarkların hızlanmasının, Türkiye ekonomisine olan güveni desteklediğini dile getirdi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu