e-SGK

Emekli aylıklarının düşürülme ihtimalini olduğu Duyuruldu! Emekli olacaklar Endişeli..!

Yeni sene sonrasında tam emekli yurttaşımız emeklilik ücretinin çoğalacağını düşünüyor. Bu vaziyet doğrultusunda us almaz bir hadise ile karşı karşıya kaldık.

2021 senesinin gelmesi ile beraber tam çalışan emektar insanlar ücretlerinde çoğalış olması istikametinde bir temenni içerisinde. Bu gidişatta büyüyen sonuçlar doğrultusunda olasılığı az olan bir hadise ile karşı karşıya kaldık. Emeklileri kaygıya vazgeçen haber ücretlerinde düşüş yaşanabileceği ihtimalinin yayılmasına reelleşti.

Bu haberin dağılması ile birliktesi emekliliğine az kalan yurttaşlar yakın zamanda emekli olmaktan bırakıyor. Emekliliği yanaşan yurttaşlarımızın sigorta tahsisatlarının noksansız bir biçimde yatırılmadığı mevzubahisi olmuş ve bu vaziyet dikkatleri fazlasına sürüklemiştir. Bu gidişatta yurttaşın kanuni haklarını kullanmaları ile alakalı legal tertip etmeler neticeyi alana gelmekte.

EMEKÇİLERİMİZE NOKSAN EMEKLİLİK MEVZUBAHİSİ

Emekçilerimizin sigorta primlerinin noksan ve geç yatırılması neticesinde oluşan geç emeklilik ve düşük prim sonucunda mağdur gidişata düşmektedir. Aralıksız olarak çalışmakta olan emekçilerimiz bu gidişattan davacı ama devlet büyüklerimiz bu mevzu ile ilgili iş verenlere katı kaideler getirerek zorunlu dayanağını aşırısıyla gösterdi. Aksi taktirde emekçilerimiz kontratlarını fesih ederek tazminatlarını aşırısıyla alma hakkına sahiplerdir.

İş Veren Sigortaları Noksan Yatırıyor

Virüs yarıyılından etkilenen iş yerleri çalıştırmakta olduğu emekçilerinden çok fazla şikayet almaktadır. Emekçiler günde 12-14 saat çalışmasına karşın ay bazında 420 saat çalışmalarına karşın sigorta primlerinin 15 gün ya da 20 gün biçiminde yarı zamanlı yatırılması gidişatından bir hayli davacılar. Emekçilerin bir kısmı yarı zamanlı çalışmış olsalar da yatırılması gereken 20 gün olmasına karşın yarı zamanlı çalışan emekçilerimizin 10 günlük sigorta primi yatırılmaktadır bu gidişattan rahatsız olan emekçiler sesini duyurdu. Devlet bu mevzu ile yakından ilgileniyor hoş haberleri alan emekçiler tüm haklarını korunabilecek ve tazminatlarını aşırısıyla alabileceklerdir.

Geç Emeklilik Daha Az aylık

İş verenler işsizlik fonunu göstererek bu gidişattan kurtulmaya çalışıyor. Çalışanlara ücretlerini elden vermesi vaziyetinde sigorta primlerini emekçiler tarafından yatırılacağı mazeretiyle bu işsizlik fonundan yararlanıyor. Mevzu ile ilgili emeklilik gününü bekleyen emekçilerimiz bu gidişatta düşük emeklilik ücreti ile emekli olma vaziyetinde kalmaktadır.

Çalışanların uzun zamanlar süresince hayelini kurmuş oldukları emeklilik ile alakalı neredeyse her geçen gün pozitif veya negatif anlamda bazı haberler yayınlanıyor. Yapılan haberler içerisinde çalışanları bilinçlendirmek üzere olan bir hayli ibare de yer alıyor. Aynı biçimde geç emekli olmanıza sebebiyet verecek bu gidişatların iyi bir biçimde irdelenmesi ve emeklilik yarıyılında bu kasvetin yaşanmaması ismine tedbir alınması gerekiyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu