SGK, SSK, Bağ-Kur emeklileri, Memur ve Memur emeklilerine yeni zam formülü 700 lira

Milyonlarca emekli ve memur bekliyordu. Peş peşe zam ile ilgili açıklamalar geliyor. Asgari ücretin kesinleşmesinin ardından Türkiye’de tüm gözler emekli ve memur zammı için gelecek açıklamalara çevrildi. Ocak zammıyla ilgili ek protokol için mutabakata varan memurların yeni zammıyla ilgili bazı formüller de konuşulmaya başladı. Bunun için 2022 yılında yapılacak. İkinci 6 ay zammının öne çekilmesi ve seyyanen artış talepleri de var. Emekliler için ise kademeli artış formülü öne çıkıyor. Öte yandan asgari ücrette gelir ve damga vergisi muafiyetinin memur maaşlarına ne kadar etki edeceği de ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da zamlara ilişkin açıklama yaptı... İşte zamlara ilişkin son gelişmeler...

Emekli 23.12.2021, 13:33 23.12.2021, 13:37
SGK, SSK, Bağ-Kur emeklileri, Memur ve Memur emeklilerine yeni zam formülü 700 lira

Asgari ücretteki 50 yılın en büyük artışı sonrası, '2022 emekli ve memur zammı ne kadar, kaç TL olacak? sorusu gündemde.Memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşme zammının üzerine çıkılmasını beklerken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise asgari ücret zammı ile uyumlu bir oran veya seyyanen zam beklentisi içine girdi.

Milyonlarca memur ve memur emeklisi 2022 yılında yapılacak zammı ve ayrıca ek zam ile 3600 göstergedeki son durumu merak ediyor. Ek zam ve 3600 gösterge için kritik görüşme Beştepe'de gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur-Sen ve Kamu-Sen heyetiyle ek zam ve 3600 ek gösterge konusunu görüştü. Görüşmeye Bakan Bilgin de katıldı. Ek zamla ilgili yeni formül ortaya çıktı. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zammın ardından sırada memur ve emekliler bulunuyor. Ocak itibarıyla bu kesimin maaşında hatırı sayılır artışlar olması bekleniyor. Açıklamalar da o yönde geliyor. Bu konuda önceki gün Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile de bir görüşme gerçekleştirmiş, ek zam talebini iletmişti.

Toplantı sonrası açıklama yapan Yalçın, "Kamu görevlilerinin Gelir Vergisi yükünün kaldırılması yönündeki teklifimizin hayata geçirilmesinden dolayı memnuniyetimizi ifade ettik. Ek zam beklentimizi aktardık" dedi. Yalçın, açıklamasına şöyle devam etti: “Gelir Vergisi’ne ilişkin uygulanacak istisna olumlu olmakla birlikte, sosyal adaletin gelir dağılımında sağlanması noktasında bazı sorunlar/sıkıntılar içerdiğini; düzenlemeyle, kısmi artışlarla az kazanana az, çok kazanana çok ilave gelir yansıtılacağını ifade ettik. Gelir Vergisi’nde yapılan düzenleme ile ortaya çıkan eşitsizliğin giderilmesi başta olmak üzere kamu görevlilerinin alım gücünü artıracak, adil gelir dağılımını sağlayacak ek zam/ilave ödemenin biran önce gerçekleştirilmesi noktasında hassasiyetlerimizi dile getirdik.” 3600 ek gösterge konusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Ali Yalçın, ek göstergelerin tamamının ele alınması gerektiğini ifade ederek yalnızca belli meslek gruplarının dahil edileceği bir modelin genel memnuniyet üretmeyeceğini söyledi.

MEMURLARA EK SÖZLEŞME 

Memurlar daha önce yapılan toplu sözleşme gereğince 2022 yılı için yüzde 5+7 ve enflasyon farkı alacaklar. Ancak son dönemdeki gelişmelerden sonra memur sendikaları Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile görüşerek ek bir protokol yapılmasını ve toplu sözleşme üzerinde bir zam daha verilmesini talep etmişti.

2022 MEMUR MAAŞLARI İÇİN YENİ FORMÜLLER 

Bu konuda mutabakata da varılmıştı. Bu mutabakata göre memurlar için yeni bir zam oranı üzerinde çalışmalar başlatıldı. Burada birkaç formül üzerinde duruluyor.

MEMUR ZAMMI YÜZDE 16'YI BULABİLİR 

Öncelikle toplu sözleşme zammının üzerinde oluşan enflasyon farkının ödenmesi. Yani bu yıl için ilk 6 ayda yüzde 5 artı enflasyon farkı ödendikten sonra gerçekleşen enflasyona tamamlamak şeklinde bir artış yapılacak. Tahminlere göre enflasyon farkı ile yıl sonu zam oranı yüzde 16'yı bulacak. Yüzde 25 civarında bir enflasyon gerçekleşirse bunun üzerine 9 puanlık tamamlama yapılabilecek.

Bir diğer formüle göre ise seyyanen artış yapılarak bir sosyal destek sağlanması yönünde. Bu ödemenin de yine enflasyon ve asgari ücret ile uyumlu olması bekleniyor. Son günlerde ortaya çıkan üçüncü bir formül ise 2022 yılının temmuz ayında yapılacak olan yüzde 7'lik zammın da öne alınıp bunun üzerine iyileşme yapılması. Bu durumda ocak zammı yüzde 12 artı enflasyon farkı şeklinde gerçekleşebilecek.

MEMUR EMEKLİLERİ DE BEKLİYOR 

Memur emeklileri de toplu sözleşme ile zam aldıkları için yukardaki formüller onları da ilgilendiriyor. Tüm bu zamların kesin rakamları bu çalışmaların tamamlanması sonrasında ortaya çıkacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ 

Bu emekliler toplu sözleşmeye giremedikleri için son 6 ayda oluşan enflasyon kadar zam alıyorlar. Bu yıl sonu enflasyon tahminlerine göre de SSK ev Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 14-15 civarında olacak.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN ASGARİ ÜCRETLE UYUMLU BİR ARTIŞ BEKLENİYOR 

Ancak sayıları 10 milyonu bulan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de asgari ücrete uyumlu bir artış yapılması bekleniyor. Burada enflasyon zammının üzerine bir refah payı eklenerek yıllık enflasyona eşitlenmesi bir formül olarak dururken seyyanen zam da gündeme geldi. Burada seyyanen zam formülüne göre düşük maaşlı olanlardan başlayarak ödeme yapılması. Böylece taban maaşların yükselmesi söz konusu olacak.

Türkiye Emekliler Derneği burada taban maaşın 4.253 liralık asgari ücret ile eşitlenmesini talep ediyor. Üçüncü bir formülde ise oransal zam yapılması ve asgari ücret artışıyla uyumlu bir oranın belirlenmesi.

EMEKLİ ZAMMI KADEMELİ Mİ YAPILACAK? 

Burada yüzde 40 oranı öne çıkarken artışın kademeli olması de düşünülüyor. Yani daha düşük maaş alan emekliye daha yüksek oranda zam yapılması gündeme gelebilir.

7 BİN TL MAAŞ ALAN MEMUR 7 BİN 700 LİRA ALACAK" 

Haber Global canlı yayınına katılan Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Kaya, "Vergi muafiyeti memur maaşlarına nasıl yansıyacak?" sorusunu cevapladı. Kaya, 7 bin lira maaş alan bir memurun 7700 lira gibi bir rakama ulaşacağını söyledi. Kaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:"Ortalama bir memurun maaşını ele alırsak rakamı telaffuz edebiliriz. 7 bin civarında maaş alan aşağı yukarı 700 liralık vergi kesintisi var, demek ki, 700 lira civarında bir rakamı net olarak ortaya koyabiliriz" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNE TOPLANTISI SONRASINDA DUYURMUŞTU 

Kabine toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir müjde de memurlara vermek istiyorum. Asgari ücrette gelir ve damga vergisi muafiyetini genişletmiştik. Memurlarımızı da bu kapsama dahil ederek fiilen aldıkları ücretin artmasını sağlıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

BAKAN İLE GÖRÜŞTÜLER 

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Yalçın, "Ek zam konusunda Sayın Vedat Bilgin ile bir araya geldik. Ek zam görüşmelerimizin bir an önce başlamasını istedik. Sayın Bakan Aralık ayı enflasyonunu beklenmesi gerektiğine işaret etti" dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın şunları söyledi: "Düzenleme dolayısıyla teşekkürlerimizi ifade ettik. Buradaki temel yaklaşım memurlarda matrağa kesintiye maaşla genel rakam arasında fark var. 4253 rakamının altından bir rakam hesabı yapılıyor. Aynı şey söz konusu değil. Aylık veya yıllık bazda memur lehine ufak bazılarında iyi avantaj oluşturuyor. Mesela ocakta yüzde 18'le başlayan vergi muamelesi yüzde 20'ye gidiyordu. Kamu dilimlerinde bazı yüksek maaş alanlar yüzde 20 dilimi görecek yüzde 27 dilimini görmeyecek. Eşi çalışmayan hizmetli için aylık 56 lira fark edecek. Maaşa ek ilave olacak. Lise mezunu hizmetli için 57 lira. Öğretmen için aylık 188 TL'ye tekabül edecek. Eşi çalışmayan 2 çocukluda bunun altında olacak. Mühendis için 205 lira. Bölge müdüründe 813 lira fark edecek. Yüksek vergi dilimi ile yüzde 20'lik dilim arasında fark var.

Seyyanen konusunda Memur-Sen olarak ağırlık veriyoruz. Seyyanen bir iyileştirmeye ihtiyaç var. Gerekirse burada en düşük ücret parametrelerini tartışmalıyız. Az önce Sayın Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile Memur Sen olarak bir araya geldik ve bu düzenlemenin kamuoyunda ifade edildiği gibi ‘Memura şu kadar getiriyor’ gibi bir genelleme içinde, memur sayısına bölerek kullanılacak bir cümlenin sağlıklı olmadığını, bu konuda gerçekçi tablo ve rakamlar üzerinde konuşulması gerektiğini kendisine ifade ettik.

Yorumlar (0)