e-SGK

Emeklilere 3024 TL ödeme yapılacak! Müjde böyle olur

Milyonlarca emekli olan vatandaşlar Ocak zammı ile birlikte ne kadar emekli maaşını alacak merak içerisinde, emekli maaşı sorgulama ve emekli maaşları ne zaman yatacak, ne kadar emekli maaşı yatacağı konusunda merak içinde ve bizlerde sizler için bu merak edilen tüm soruların cevaplarını hazırladık. Emeklilere müjdeli haberimizin son dakika gelişmesi edevletten.com adresinde.

4 Ocak 2021 tarihinde emekliler için açıklanan zamlar ile birlikte ülkemizde sürekli olarak yeni kanunlar ve yasalar çıktığı için her emekliler farklı emekli maaşları almaktadır. Buna göre emeklilik tarihlerine göre hangi emekli ne kadar maaş alacak?

2000 yılından önce SSK’dan emekli olan kişiler, SGK’dan Ocak zammı ile birlikte alacakları tutar netleşti. Buna göre yatacak olan maaş 2 bin 419 TL olacak.

Memur emeklileri en düşük 2021 yılında alacakları maaş ise 3021 TL olarak belirlenmiş olup, buna göre memur emeklilerine 554 TL gibi bir zam yapılmıştır.

Emekli zamlı maaşlar ne zaman yatacak?

Emekli olanların maaşları Ocak ayı itibari ile hesaplara yatırılmaya başlandı.

SGK’dan maaş alan emekli vatandaşlar  18 – 26 Ocak tarihleri arasında hesaplarına zamlı oranlar yatırılacaktır. Bağ-Kur’dan emekli maaşı alan kişiler ise 25-28 Ocak tarihleri arasında emekli maaşları hesaplara yatacaktır.

Emekli sandığından emekli maaşı alan memur emeklileri ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre 22 Ocak tarihi itibari ile hesaplara yatırılmaya başlandı.

2021 yılında alınacak olan bu ilk maaşlar zamlı maaşlar olacak. Memur emeklilerine uygulanan yüzde 8.36 oranındaki zamlı maaşlar bu maaşlara yansıtılmış olacak.

Emekli maaşı ek ödeme ne kadar olacak?

Emekliler için ek ödeme maaşlarına yüzde 4 ile yüzde 5 oranında ek ödemelerden faydalanabilecek. Emekli maaşlarına yapılacak olan ek ödemeler ise şu şekilde olacak.

3.024 TL en düşük emekli maaşı alan memur emeklisine, 120 TL ek ödeme yapılacak. Memur emeklileri ek ödemeler ile birlikte 3.145 TL zamlı maaş alacaktır.

Bağ-Kur emeklileri ise 2021 yılı içerisinde 524 TL zamlı maaşlarını alacak.

Emeklilere Maaş Artışı

Geçtiğimiz senelere oranla bu sene emekli maaşlarına enflasyon farkı da eklenerek bir hayli fazla yükseltildi. Korona virüs pandemi salgını tüm dünyayı etkisine altına altığı gibi Türkiye’yi de derinden etkiledi.

Memur emeklileri kıdemlerine göre farklı maaşlar almaktadır. Çalıştıkları gün ve prim sayısı, memuriyetleri de dahil olduğunda farklılık gösterebilir. Yapılan araştırmamızda en düşük memur emeklisinin ne kadar maaş aldığını sizler için hazırladık.

Memur maaşları daha önceleri, bir hayli yüksek olması ile biliniyordu. Ancak ülkemiz de yaşanan enflasyon ve kötü ekonomi nedeni ile memur maaşları enflasyon karşısında her geçen gün daha da eriyerek. Asgari ücret seviyesine yaklaştı.

Devlet emeklileri enflasyon karşısında ezdirmemek için her ne kadar müdahale etse de emeklilerin zor durumları ortada. Buna göre devlet emekliler için dini bayramlarda bayram ikramiyesi, bankaların emekli maaşlarını alabilmesi için emekli promosyonları gibi bir çok ekonomik durumlara müdahale etmekte.

2020 yılında istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevine getirilen Lütfü Elvan 2021 yılında ekonominin daha iyi yönde olacağını dile getirmekte.

Buna göre 2021 yılında dolar, altın, euro ve döviz emtia cinsinden yatırım araçların düşmesi ve enflasyon ile mücadele konusunda vurgular yaptılar. Umarız bundan sonra tüm vatandaşlarımız enflasyon karşısında ezilmekten kurutulur.

Devletimiz emekli ve asgari ücretli çalışanların her zaman yanında olacağı konusunda sürekli vurgularken, enflasyona karşı hiçbir vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz demiştir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu