Merkez bankası faiz kararını açıkladı. Faiz Kararı Sonrası Altın, Dolar, Euro Ne Olacak?

Bugün toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı sonrası açıklandı. Beklentiler arasında yeni bir faiz indirimi vardı.

Haberler 18.11.2021, 13:57 18.11.2021, 14:08
Merkez bankası faiz kararını açıkladı. Faiz Kararı Sonrası Altın, Dolar, Euro Ne Olacak?

Merkez bankası politika faiz kararını açıkladı. Açıklanan karara göre 100 baz puan indirimi geldi.

Güncel Döviz Kurları Ne Kadar?

Toplantı kararlarının açıklanmasına saatler kala Dolar 10,54 TL, Euro 11,96 TL, Altın 628,94 TL seviyesinde alıcı buluyor. MB toplantı sonrası saat 14:00’te alınacak yeni kararları açıklayacak. Bu aşamadan sonra döviz kurlarındaki hareketlilik yatırımcılar açısından önem taşıyor.

Merkez Bankası (MB) son iki toplantısı sonrası politika faizinden toplam 300 puan indirime gitmesinin ardından ilk toplantısını gerçekleştirecek. Faiz indirim sonrası % 16 lara gerileyen faizler sonrası döviz kurları da yukarı yönlü olarak hareket etti. Bugün yapılacak olan Kasım ay’ı toplantısı ile çıkacak faiz kararı neticesinde faizlerin durumu döviz kurları açısından da önemle takip ediliyor.

Merkez Bankası Bugün Toplanıyor

Bugün toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı sonrası saat 14.00’te alınacak olan kararları açıklayacak. Beklentiler arasında yeni bir faiz indirimi söz konusu olsa da; MB sabit tutma yoluna da gidebilir. Nitekim önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada “ Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” Biz faize kesinlikle milletimizi ezdirmeyiz demişti. Hatta bu yolda faizi savunanlarla beraber olamam, olmam demesi faiz indiriminin devam edeceğine dair şifreler olarak telaffuz edildi.

Kasım Ay’ı Kararları Sonrası Faiz Kuru Ne Olacak?

MB nın alacağı yeni kararlar döviz kurları açısından önem taşıyor. Faiz indiriminin devam etmesi halinde ne kadar baz puan indirimin yapılacağı da önemli ki sonrasında altın, Euro ve Dolar kurlarındaki fiyatlarda şekillenecek. Ancak Ekim ay’ı toplantısı sonrası alınan 200 bazlık indirim sonrası kur fiyatları önemli artışlar sergiledi.

2021 Yılında MB Faiz Oranları Nasıl Hareket Etti

2021 yılına girilmesinin ardından Ocak ve Şubat aylarında faizleri sabit tutan MB Mart ay’ında 200 baz puan artırma yoluna gitmişti. Yüzde 19 oranlarına çıkan faiz oranı sonrasında ise Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan PPK toplantılarında faizlerle ilgili yeni karar alınmadı ve faiz % 19 ile sabit tutulmuştu. Eylül ayında ise % 19 dan önce % 18’e çekildi. Ekim ay’ında ise 200 puan ile % 16 seviyesine indirildi.

Yorumlar (0)