Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor.! E-devlet kapısında yeni dönem, kimlik kartı....

E-Devlet Kapısında yeni uygulama hayata geçirildi! Kimlik başvurusunda sıra beklemeyeceksiniz.. Son dakika İçleri Bakanlığı gelişmesi olarak duyuruldu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-devlet üzerinden yeni bir uygulama başlattı. 15 yaşını doldurmuş çocuklarınızın kimlik kartı başvurularını annesi veya babası e-devlet portalından başvuruların yapılmasını kolaylaştıracak yenilik yaptı.

Haberler 14.09.2021, 19:35
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor.! E-devlet kapısında yeni dönem, kimlik kartı....

Son dakika İçleri Bakanlığı gelişmesi olarak duyuruldu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-devlet üzerinden yeni bir uygulama başlattı. 15 yaşını doldurmuş çocuklarınızın kimlik kartı başvurularını annesi veya babası e-devlet portalından başvuruların yapılmasını kolaylaştıracak yenilik yaptı.

Dijital dönüşüm son hızı ile devam ederken, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yeni bir uygulamayı e-devlet üzerinden hayata geçirdi. Nüfus dairelerinde sıra beklemek yerine e-devlet portalının üzerinden 15 yaşını doldurmuş çocuklarının kimlik başvurularını yapabileceklerinin duyurusunu Süleyman Soylu geçtiğimiz günler de açıkladı.

E-Devlet üzerinden başvurular nasıl yapılacak?

Velisi veya Vasisi olduğu 15 yaşını doldurmuş çocukların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartına başvurabilmek için, E-devlet portalına mobil imza veya elektroinik imza ile giriş yaptıktan sonra başvuru işlemlerine başlamadan önce, değerli kağıt ücretlerinin ödemesini gerçekleştirecek. Bu işlemden sonra kimlik kartının hangi amaçla çıkarılacağı, hangi adrese kime teslim edileceği bilgileri doldurulduktan sonra kimlik başvurusu tamamlanmış olacak.

TCKK başvurusu yapılacak çocuğun Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması gerekiyor.

Yorumlar (0)