Haberler

Kredi ertelemelerinde son dakika İş Bankası, Akbank, Ziraat Bankası kredi erteleniyor mu?

Kredi ertelemelerde son dakika büyümeleri, insanlar kredilerde taksit erteleme suallerine cevap aramaktalar. Kredilerin ertelenip ertelenmeyeceği mevzusu insanlar tarafından incelenmektedir. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu ülke genelinde yaşanan korana virüsü salgını nedeniyle insanların ekonomik şartlarını bir nebze gevşetmek için yeni kararlar aldılar. Hatta alınan bu kararlar yönünde bazı bankalar erteleme harekâtına başladı. Ayrıntılar haberimizin devamında yer almaktadır.

Kredilere Erteleme Fırsatı Verilecek mi?

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu, ülke genelinde yaşanmakta olan korana virüsü salgınından dolayı insanların ve firma sahiplerinin ekonomik koşullarını basitleştirmek için uygulanacak olan temkinlerin devam etmesini güzergahından karar verdi. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu, heyette alınan kararları fotoğrafı internet sitesi üzerinden yayınladı. Geçmişte aldıkları kararları ve direktifleri yine değerlendirmeye aldılar.

3 Ay Ertelemeli Operasyonu Yapılıyor

Kredi erteleme harekâtları bazı bankalar da şu an başlamış gidişatta ama bazı bankalarda hala bu uygulamaya başlamadılar. Deniz bankası ve Yapıkredi bankası kredi erteleme operasyonlarına başlayan bankalar içinde yer almaktadır. Bu bankalardan kredi alan insanlar alıcı hizmetlerini arayarak 3 ay erteleme yapabilirler. Erteleme yaptıklarında ise ilk ödemeleri Mart ayında başlayacak. Öbür bankalardan kredi erteleme ile alakalı henüz bir bilgi gelmedi.

30 Haziran 2021’e Kadar Uzatıldı

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu heyeti yaptığı değerlendirmelerde korana virüsünün mümkün tesirlerinin hala devam ettiği bu yarıyılda lafı gecen tertip etmelerin uzatılmasının yerinde olacağını ve tertip etmeler son günü 31 Aralık 2020 olan tertip etmeyi 30 Haziran 2012’e kadar uzattılar.

Gereksinim, Taşıt, Konut, ihtiyaç Kredileri

Tekerrür yapılandırılma yapılan kredilerin ödeme koşulları içinde sağlanan basitlikler devam edecek. Gecikme süresi 90 gün olarak tanımlanan krediler için gecikme zamanları 180 güne çıkarıldı, bir yıllık izleme içinde olanlar, faiz ödemeleri 30 günden fazla gecikmeye uğratanlar veya bu yarıyılda yine yapılandırılma sağlanan krediler üçüncü grupta sınıflandırma şartıyla 30 Haziran 2021’e kadar uygulama yapılmayacak. Bu tertip etmeler gereksinim kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi ve harcayıcı kredilerinin hepsini içermektedir.

Bu bankalar dışındaki bankalarında aynı zamanda yakın bir zaman içerisinde kredi erteleme ile alakalı haberlerini duyuracakları öğreniliyor. Güç zamanlar yaşamakta olan yurttaşlara sunulan bu ihtimalle beraber ekonomik kasvet yaşamakta olan yurttaşlar büyük miktarda soluk alıyor. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu ülke genelinde yaşanan korana virüsü salgını nedeniyle insanların ekonomik şartlarını bir nebze gevşetmek için yeni kararlar yönünde verilen kararlar uygulanıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu