Haberler

SGK, SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı emeklilerine müjde! Banka kredisi, kredi kartı…

Emeklilerin maaşlarına yönelik flaş açıklama yapıldı. Artık emekli maaşlarına banka kredisi ve kredi kartı borcu sebebiyle haciz koyulamayacak. Yargıtay tarafından yapılan bu açıklamada emeklilerin kredi borçlarına yönelik maaşlarda haciz işlemi yapılamayacak. Maaşına haciz işlemi başlatılan emekliler ise ‘haciz uygulanan maaş benim emekli maaşımdır’ yazısı alarak itirazda bulunabilecekler.

Türkiye’deki 13 milyon emekliyi ilgilendiren flaş karar açıklandı! Alınan karara göre kredi borcunu ödemeyen emeklilerin maaşlarına haciz koyulamayacak. Maaşında haciz olan emekliler karara itiraz ederek maaşlarını almaya devam edebilecekler. Peki alınan karara göre maaşa koyulan haciz nasıl kaldırılacak?

Haciz İşleminde Emeklilerin Rızası Alınacak

Emekli maaşlarına yönelik Yargıtay emsal niteliğinde bir karara imza attı. Banka kredisi ve kart borcunu ödeyemeyen emeklilerin maaşlarına haciz koyulabiliyordu. Ancak alınan karara göre bankaların haciz işlemi başlatabilmesi için artık emeklinin rızasını alması gerekecek. Maaşına haciz izni vermeyen emeklilerden kredi borcu gibi ödemeler kesilemeyecek.

İcra Dairelerinde İtiraz İşlemi Yapılabilecek

Alınan kararla birlikte artık emeklilerin rızası olmadan maaşlarına haciz işlemi uygulanmayacak. Emeklinin rızası olmadan uygulanan haciz işlemleri ise icra daireleri aracılığıyla kaldırılabilecek. Maaşında rızası olmadan haciz işlemi olan emekliler, ‘haciz konulan maaş emekli maaşımdır’ yazısı ile bu karara itiraz edebilecekler.

SGK Borçlarında Maaş Kesintisi Devam Edecek

Bankaların emeklilerin maaşlarına haciz işlemi başlatabilmesi için borçlu kişinin ve ailesinin geçinmesi için gereken miktarın düşürülmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından doğan alacaklar, muvafakatname olmadan haciz edilebilecek. Ancak yapılabilecek maksimum kesinti maaşın dörtte birini geçemeyecek.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu