Erken emekli olmak için 18 yaş altı çocuklar da büyük artış! Erken emeklilik son veriler geldi

2021 yılının sona ermesine kısa bir süre kala Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yeniden gündeme geldi. Bireysel Emeklilik Sistemine kayıtlı kişiler açısından yıl sonu geçişleri önem taşıyor.

SGK 24.09.2021, 19:21
Erken emekli olmak için 18 yaş altı çocuklar da büyük artış! Erken emeklilik son veriler geldi

2021 yılının sona ermesine kısa bir süre kala Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yeniden gündeme geldi. Bireysel Emeklilik Sistemine kayıtlı kişiler açısından yıl sonu geçişleri önem taşıyor. Zira, yıl boyunca ödenen miktarın toplamı hesaplanarak devlet katkısı alınıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi 18 yaşından küçük bireyleri de kapsayan bir uygulama konumunda bulunuyor. Aileler çocuklarının emeklilik hayatları için ilk adımı atma fırsatına sahip oluyor. Bireysel Emeklilik Sisteminde aylık ödemelerin yanı sıra toplu ödeme de yapılabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlara devlet tarafından yüzde 25’e varan katkı payı sunuluyor. Bireysel Emeklilik Sisteminde en yüksek ödeme 42 bin 930 TL olarak açıklandı. Vatandaşların yıl sonuna kadar 42 bin 930 TL ödeme yapması halinde 10 bin 732 TL devlet katkısı sunuluyor. Devlet katkısı ile sisteme yatırılan ödemeler paralel şekilde ilerliyor. Vatandaşların mali bütçelerine uygun ödeme planları hazırlanıyor. Lakin, 42 bin 930 TL’nin altında kalan ödemeler için devlet katkısının yüzdesinde düşüş yaşanıyor.

10 yıl ödeme ile erken emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin çıkış noktası birikim yapma alışkanlığı oldu. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar aylık gelirlerine bağlı olarak emeklilik yatırımında bulunuyor. Asgari ücretle çalışan bir kişinin ödeme oranları düşük seviyede tutuluyor. Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde toplam 12 tane fon bulunuyor. Kişiselleştirilebilen fonlar uzmanlar tarafından yönetiliyor. 10 yıl boyunca düzenli ödeme yapan kişiler 56 yaşından itibaren emekli olma hakkına sahip oluyor. Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkış yapmak isteyen vatandaşlar ödedikleri ücretleri geri alabiliyor. Lakin, uzmanlar tarafından çıkış işleminin Şubat ayında yapılması tavsiye ediliyor. Bu sayede devlet katkısı da alınabiliyor. Şubat ayının son iş gününden itibaren çıkış işlemlerini gerçekleştiren vatandaşlar hem ödedikleri miktarı hem de yıllık bazda devlet katkısını alabiliyor. Sistemden üç yıl içerisinde çıkış yapmak isteyenler için devlet katkısında kesinti uygulanıyor. Bireysel emeklilik sistemi içerisinde kalan fakat düzenli ödeme yapamayan kişiler ise hesaplarını dondurabilir. Birden fazla hesap açma hakkı tanınmaktadır. Ayrıca, birden fazla hesabı olan kişiler hesaplarını birleştirebilir. Bireysel Emeklilik Sistemi içerisindeki en eski hesap emeklilik yaşı için geçerli kabul edilmektedir.

Yüzde 70, 10 Yaşın Altında

10 Eylül 2021 itibarıyla açıklanan 18 yaş altına ilişkin EGM verilerine göre; 1 yaşın altına yönelik düzenlenen sözleşmelerin oranı %7 civarında gerçekleşirken, 10 yaşın altındaki çocuklar için düzenlenen sözleşme adetleri toplamının %70’ini oluşturmaktadır. Fon büyüklüğü açısından bakıldığında ise 1 yaş altı çocukların fon büyüklüğü bu alandaki toplam tutarın yüzde 4’üne denk gelirken, 10 yaş altındaki çocukların fon büyüklüğü toplam fon büyüklüğün yüzde 54’ünü oluşturuyor. Bu bilgiler ışığında ebeveynlerin çocukları için yatırım yapma konusunda bilinçli ve istekli olduğuna dikkat çeken Atilla Benli, “Vatandaşlarımızdan 18 yaş altına BES konusunda büyük teveccüh görüyoruz. İlerleyen dönemde sistemde emeklilik yaşının öne çekilmesi veya devlet katkısının erken hak edilişi gibi teşvikler söz konusu olursa, bu alana olan ilgide daha da ciddi artışlar görebiliriz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)