Memur emeklisinin yüzünü güldürecek ikramiye formülü! Peki SSK, SGK emeklisi bundan yararlanabilecek mi?

Memurların emekli ikramiyesini artıracak formül, toplu sözleşmeye taşınıyor. Talebin onaylanması durumunda, ikramiyelerin artması bekleniyor. Kamu görevlilerine emekli olurken ödenen ikramiyelerde değişikliğe gidildi. Buna göre emekli ikramiyesi hesaplanırken bir yılı tamamlamayan ay ve günler de dahil edilecek.

Emekli 30.07.2021, 18:49
Memur emeklisinin yüzünü güldürecek ikramiye formülü! Peki SSK, SGK emeklisi bundan yararlanabilecek mi?

Yeni düzenlemede memurlar ve emekli ikramiyesi hesaplamasında, 2 yılı tamamlamayan ay ve günlerin de hesaba katılması bekleniyor. Bu karar yargıya giden yeni Memur-Sen 6.dönem toplu sözleşme teklifleri arasında bulunuyor.

Emekliye yüksek ikramiye formülü

Memur-Sen'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunduğu teklif listesinde konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Emekli ikramiyesi ödenmesinde, tam fiili hizmet yılından eksik kalan süreler için; bir tam fiili hizmet yılına tekabül eden emekli ikramiyesi tutarının 365 günlük süreye karşılık olduğu kabul edilmek ve tam fiili hizmet yılından eksik kalan sürenin kaç gün olduğu dikkate alınmak suretiyle yapılacak kıyaslamaya göre hesaplanacak tutarda emekli ikramiyesi ödensin."

1 - 11 ay arası kayba son

Beklenen karar çıkarsa, memurların emekli ikramiyelerinde artış olacak. 

Sadece tam hizmet yılları değil, 1 yılı tamamlamayan ay ve günler de hesaplamada kullanılacak.

1 aydan 11 aya kadar olan tazminat kayıpları son bulacak. Bu şekilde 1 yıldan az olan gün ve ay kayıplarının önüne geçilecek.

Yargıya taşındı

Bu konudaki ilk girişimi Enerji Bir- Sen başlatmıştı. İkramiye hesabıyla ilgili mevcut düzenlemenin iptali için ise dava açıldı.

Ancak mahkemeden "Yargı süreci fiili bir örnek üzerinden yapılacak başvuru üzerinden başlayabilir" kararı açıklandı.

Bunun üzerine emekli olurken 7 aylık hizmet süresi hesaba dahil edilmeyen sendika genel sekreteri üzerinden tekrar bireysel bir başvuru yapıldı.

Bu davanın sonucu da vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Yorumlar (0)